sobota, 11 lutego 2012

Top 10: czyli 10 książek które bym chciała przeczytać raz jeszcze


Udało mi się znaleźć tylko 8, ale 8 to tez dobra liczba:)
W kolejności przypadkowej:


Małe Zbrodnie Małżeńskie
Eric-Emmanuel Schmitt

Kiedy widzicie kobietę i mężczyznę w urzędzie stanu cywilnego, zastanówcie się, które z nich stanie się mordercą". Ta książka to przewrotna, zabawna i pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi. Co zostało między nimi po 15 latach małżeństwa? Schmittowi udała się nie lada sztuka: napisał dramat, który czyta się jak najbardziej wciągającą powieść.



Zło

Czternastoletni Erik chodzi do szkoły podstawowej w Sztokholmie. Nie jest to jednak beztroskie dzieciństwo. Chłopiec zarówno w domu jak i szkole doświadcza przemocy. Także nowa szkoła z internatem nie spełnia nadziei na lepsze życie – panuje w niej kult siły, donosicielstwa, lizusostwa. Według tych zasad Erik nie chce żyć. Dwa lata piekła sprawiają, że chłopak postanawia z całą determinacją przeciwstawiać się okrucieństwu, tym bardziej że w jednym z kolegów znajduje partnera do rozważań na temat natury zła. Wraca do domu ze świadomością, że teraz już wszystko zależy od niego. Musi jeszcze tylko załatwić sprawę z ojcem… Powieść Guillou, po części autobiograficzna, nie jest wyłącznie opisem aktów przemocy. Jej bohater nieustannie próbuje poznać istotę zła, jego przyczyny, uzmysławiając sobie, że pleni się ono bujnie tam, gdzie nikt nie stawia mu oporu. To świetnie napisana książka o niebywale aktualnej problematyce. Czyta się ją z zapartym tchem – i narastającą grozą.


Mesjasz
Boris Starling

Po ulicach nawiedzonego falą upałów Londynu grasuje szalony morderca. Któregoś dnia zostaje znalezione ciało bogatego człowieka, zamordowanego w szczególny sposób i ze srebrną łyżeczką zamiast języka. Śledztwo prowadzi detektyw Redfern Metcalfe - człowiek o mrocznej przeszłości, żyjący z brzemieniem zdrady. Miasto cierpi od upałów, liczba ofiar zaś rośnie



  Jedenaście Minut
Paulo Coelho

Maria, młoda dziewczyna z brazylijskiej prowincji, wyrusza w daleką podróż. Jednak świat jest inny, niż sobie wyobrażała. Gorzkie doświadczenia sprawiają, że zostaje prostytutką.
Decyduje się na życie bez miłości i wpada w pułapkę, z której wybawić może właśnie miłość. Jedenaście minut to współczesna bajka dla dorosłych, przypowieść o seksie, miłości i przeznaczeniu, które sprawia, że kręte ścieżki naszego losu mogą nieoczekiwanie poprowadzić nas ku szczęściu, choć dawno przestaliśmy w nie wierzyć. Jedenaście minut to zarazem głębokie studium o naszej seksualności, o jej sacrum i profanum, o tak ważnej sferze naszego życia, a zarazem tak załamanej. To powieść, która nie pozwala na obojętność i budzi nadzieję, że spotkanie z drugim człowiekiem może być najważniejszym doświadczeniem naszego życia.


 Porannik Kochankowie
 

Powieść o miłości, która potrafi pokonać chorobę, nieprzychylność otoczenia i śmierć!

Wyobraźmy sobie sanatorium w starym budynku dawnego klasztoru. W korytarzach odbija się echo różnojęzycznych rozmów. Widać wielu małych Anglików, Włochów, Niemców, Amerykanów i Skandynawów, kilku Francuzów. Leczone są tu przede wszystkim trudne przypadki. Kilkunastoletni Tristan przesiaduje samotnie w sanatoryjnej bibliotece i zaczytuje się w dziełach wielkich mistrzów światowej literatury. Do chwili, gdy pewnego dnia w świetle słońca przebijającego się przez witrażowe okno widzi Camille.
Tak zaczyna się ta wzruszająca, przepiękna historia pierwszej miłości, szalonej miłości nastolatków, dalekiej od komedii odgrywanej przez dorosłych.

Wspaniała powieść z filozoficznym przesłaniem: „Żyj tak, abyś umierając niczego nie żałował”.


Samotność w sieci
Janusz L. Wiśniewski

Powieść tak współczesna, że bardziej nie można: z Internetem, pagerem, elektronicznymi biletami lotniczymi, dekodowaniem genomu i SMS-ami. A przy tym tak tradycyjna jak klasyczna historia miłosna. Powieść o miłości w Internecie. Tej ostatecznej, tej, o której się marzy...






 Szelmostwa Niegrzecznej Dziewczynki
Mario Vargas Llosa


Miłość, która naznacza los. Kobieta, która jest zdolna do wszystkiego. Szelmostwa, które doprowadzają mężczyznę do granic szaleństwa. Życie Ricarda wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby jako nastolatek nie poznał niegrzecznej dziewczynki. Od pierwszego spotkania przez niemal pięćdziesiąt lat ukochana będzie bez uprzedzenia pojawiać się i równie niespodziewanie znikać z jego życia. Każdy jej powrót - w Limie, Paryżu, Londynie, Tokio i Madrycie - zbiegnie się z odsłoną kolejnej sceny w dziejach najnowszej historii świata. Femme fatale jak tajemniczy demiurg decyduje o życiu Ricarda, jest wszystkimi kobietami na raz, pozostając jednocześnie tylko niegrzeczną dziewczynką.
Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki to historia miłości, inspirującej, toksycznej i perwersyjnej, która nadaje życiu sens, a zarazem bezlitośnie go odbiera.


 I Wciąż Ją Kocham
Nicholas Sparks

Dzieciństwo Johna Tyree nie należało do łatwych. Gdy okazało się, że świat nie stanie przed nim otworem, zaś szanse na uzyskanie wyższego wykształcenia są właściwie żadne, swoją przyszłość zobaczył w szeregach armii Stanów Zjednoczonych. Już jako żołnierz, będąc na przepustce, spotyka przypadkiem piękną Savannah Lee Curtis, dziewczynę swoich marzeń, która studiując i pracując dla Habitat for Humanity, wraz z grupą studentów, w ramach akcji dobroczynnej, buduje domy dla ubogich... Miłość, która łączy tych dwoje rozkwita nawet na przekór okolicznościom. Dziewczyna obiecuje czekać na ukochanego, póki nie minie okres jego służby. Wydarzenia z jedenastego września, które wstrząsnęły światem, wstrząsną również ich życiem. John musi wybrać między uczuciem do dziewczyny i wiernością ojczyźnie. Pewnego dnia otrzymuje pożegnalny list od Savannach, w którym dziewczyna informuje go, że zakochała się w kimś innym. Gdy John wraca do domu, okazuje się, że miłość zmusi go do podjęcia najtrudniejszej decyzji w życiu. 

 edit
Znalazła się 9 pozycja ;)


 Bez mojej zgody
Jodi Picoult 

Anna została poczęta, by zostać dawczynią szpiku dla swej siostry, Kate. Nigdy nie kwestionowała tej roli, choć musi żyć tak, jakby była ciężko chora. Ma dopiero trzynaście lat, a już przeszła niezliczone zabiegi operacyjne, by jej starsza siostra miała szansę wyleczyć się z białaczki. Jak większość nastolatków, Anna zastanawia się, kim jest; inaczej jednak niż przeciętna nastolatka ma poukładane życie: istnieje właściwie wyłącznie jako dopełnienie siostry. Dlatego podejmuje decyzję, która zagrozi jej rodzinie i prawdopodobnie będzie mieć fatalne konsekwencje dla Kate.
Powieść Picoult stawia wiele ważnych pytań. Co to znaczy być dobrym rodzicem, dobrą siostrą, dobrym człowiekiem? Czy rzeczywiście można robić wszystko, by ratować życie jednego dziecka, kosztem drugiego? Czy należy podążać za głosem serca, czy raczej pozwolić kierować sobą innym?
 

5 komentarzy:

Cathleen Sural pisze...

Miałam okazję czytać tylko "Samotność w sieci", jednak raczej nie powróciłabym do lektury tej książki ;-)

natula pisze...

Z Twojej listy czytałam tylko "Szelmostw..." to wyśmienita książka, też bym ją wybrała :)

Klaudyna Maciąg pisze...

Również zastanawiałam się nad 'Szelmostwami' i 'Samotnością', ale dla mnie akurat dziesiątka była niewystarczająca i nie wszystkie typy się zmieściły.

Z Twoich propozycji zamierzam zabrać się za Picoult i 'I wciąż ją kocham' - film odebrałam pozytywnie :)

Kama pisze...

Właśnie jestem po lekturze " Małe zbrodnie małżeńskie " - lektura przypadła mi do gustu i mam zamiar kontynuować znajomość ze Schmittem :)

kamyk pisze...

Z "Samotnością w sieci" się zgadzam - też mam ją na liście ;) Nad "11 minut" też się zastanawiałam. "I wciąż ją kocham" właśnie czeka na mnie na półce.

Pozdrawiam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...