sobota, 2 czerwca 2012

Marzenie Celta

 
 

Marzenie Celta
Mario V. Llosa
wydawnictwo: Znak
data wydania: październik 2011
liczba stron: 472



Książka od rodziców, mamie bardzo się spodobała seria okładek więc się zobowiązała że kupi mi wszystkie, no to mi zostało teraz czytanie ich:) Swoją droga okładki są przepiękne!
Przeczytana jakiś czas temu ale cholera czasu mi brak alby usiąść i coś sensownego napisać. 
Lubię styl Llosy, pierwszą książkę jaką przeczytałam były "Szelmostwa Niegrzecznej Dziewczynki" wybrane spośród tysiąca innych książek w empiku ze względu na intrygujący tytuł i okładkę, okazałą się całkowitym strzałem w 10, i nadal jest moją ulubioną ale jeszcze sporo przede mną więc może jeszcze zmienię zdanie:)
Długo zastanawiałam się jakie słowa najlepiej by oddały książkę - mocna dobrze ją opisuje, niektóre opisy okrucieństwa i wszędobylskiego zła mroziły krew w żyłach. Poznajemy histerię Roberta Casement'a irlandzkiego dyplomaty który całe swoje życie poświęcił na walkę z bestialstwem jakie widział w Afryce i Ameryce Południowej - piekło na ziemi wyrządzone rdzennej ludności przez "cywilizowanych" Europejczyków. Dużo emocji i refleksji pozycja obowiązkowa dla każdego fana Llosy! 

Opis:
Co by się stało, gdyby Roger Casement nie spotkał nigdy Josepha Conrada?

Może nie trafiłby do więzienia, może jego własna podróż do jądra ciemności nie byłaby taka tragiczna? Słynny twórca raportu z czarnego Kongo, który uświadomił światu barbarzyństwo uprawiane przez białego człowieka w Afryce, znalazł się w niełasce. Dlaczego? Odpowiedzi jest kilka, ale ta najprawdziwsza kryje w sobie niechlubną tajemnicę.
Bohater powieści podczas śledztwa w Afryce odkrywa nie tylko bestialskie okrucieństwo ludzi, którzy w imię moralnej przewagi katują i mordują swoich podwładnych, „swoją własność”. Za tymi karygodnymi czynami kryje się coś znacznie więcej, przerażająca prawda, która będzie go już zawsze prześladować - pod powierzchnią kultury i cywilizacji ukrywa się potwór, potwór, który zagraża i jemu samemu. Kiedy sam w sobie odkryje ciemne strony homoseksualizmu, z którym długo przyjdzie mu walczyć, zmieni się cały jego świat. Oskarżony o zdradę i osadzony w więzieniu, zaczyna opowiadać swoją historię. Mówi o dzieciństwie spędzonym w Irlandii, o matce, która potajemnie go ochrzciła, o ojcu, który oszalał z rozpaczy po jej śmierci. O idealizmie, z jakim wyruszył na wyprawę do Afryki. O pięknych czarnych tragarzach, których fotografował, i o swoim seksualnym wyzwoleniu w Brazylii. To właśnie jego dzienniki z wypraw z bulwersującymi homoseksualnymi zapiskami przyczynią się do podjęcia ostatecznej decyzji rządu o karze śmierci dla Rogera Casementa. Listu w jego obronie nie podpisze nawet jego przyjaciel Joseph Conrad.
Kim był Roger Casement? Bohaterem czy zdrajcą? Idealistą czy realistą? Osobą moralną czy niemoralną?





Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...